Valeo

Welcome to the Valeo Group

Please select your country

korporátní webové stránky

map
Scroll to see the Czech Republic website

Náš příběh

Valeo  příběh se začal psát v roce 1923 v dílně v Saint-Ouen kousek od Paříže ve Francii. Za více než 90 let fungování se společnost stala předním celosvětovým dodavatelem do automobilového průmyslu, který působí ve 32 zemích a spolupracuje s výrobci automobilů na celém světě.

VALEO 90 LET 1923 - 2013

01:43

1923 – 1961: Začátky

histoire_1V roce 1923 otevřel Eugène Buisson, francouzský zástupce pro brzdové obložení Ferodo, v Saint-Ouenu manufakturu pro licenční výrobu dílů s vlastním třecím materiálem. Tak vznikla firma Société Anonyme Française de Ferodo (SAFF).

V roce 1932 společnost rozšířila svou činnost o výrobu spojek a společnost SAFF byla kótována na pařížské burze cenných papírů. V předvečer druhé světové války měla společnost téměř všechny patenty týkající se spojek.

Během války, v bitvě u Falaise v roce 1944, byly její továrny v Normandii částečně zničeny a během osvobození Paříže byly těžce poškozeny dílny v Saint-Ouen (brzdové obložení a spojky). V padesátých letech se společnost modernizovala a rozšířila mimo oblast Paříže, vystavěla nové továrny, zejména v Normandii (třecí materiály) a Amiens (spojky).

V roce 1953 společnost oslavila své 30. výročí. Spojky se svými neustále se vyvíjejícími technologiemi se staly hlavní obchodní činností.

 

1962 – 1978: Rozšíření po celé Evropě

V roce 1962 převzala společnost SOFICA (Société de Fabrication Industrielle de Chauffage et d’Aération) se specializací na vytápění a klimatizaci a továrnou v Nogent-le-Rotrou (Francie), čímž získala řadu nových obchodních příležitostí: tepelné systémy pro automobily.

Společnost byla restrukturalizována tak, aby odrážela její činnosti, které se dále diverzifikovaly, zejména přidáním světelných a stíracích systémů.histoire_2 V šedesátých letech se společnost rozšířila po Evropě a úzce spolupracovala se svými především francouzskými a italskými zákazníky. Ve Španělsku a Itálii byly vybudovány nové výrobní závody.

V roce 1970 společnost postavila v La Verrière (oblast Paříže) výzkumné centrum (včetně aerodynamického tunelu) určené pro tepelné systémy.

Pokračovala v expanzi řadou akvizic v Evropě a také převzetím značky SEV Marchal (1970-1971), dále pak Paris-Rhône a Cibié (1977-1978). Tyto akvizice umožnily společnosti rozšířit svou dlouhodobou strategii tak, aby zahrnovala elektrické komponenty (zapalovací svíčky, alternátory a startéry, zapalování, světelné a stírací systémy).

V roce 1974 skupina zřídila výrobu v oblasti tepelných systémů v Sao Paulu v Brazílii.

 

1980: Zrodil se nový název, sjednocená značka – Valeo

S cílem sjednotit své značky a zaměstnance se společnost na výročním zasedání akcionářů 28. května 1980 sjednotila pod názvem Valeo („je mi dobře“ v latině), což bylo jméno její italské dceřiné společnosti.

histoire_3

 

1980 – 1990: Mezinárodní růst

histoire_4V roce 1980 otevřela společnost Valeo svůj první výrobní závod vyrábějící topné systémy ve Spojených státech, poté následovaval v roce 1982 výrobní závod v Mexiku.

V roce 1984 převzala společnost Ducellier, společnost vyrábějící alternátory, startéry, světlomety a zapalovací systémy, a vybudovala první sídlo pro výrobu spojek v Tunisku .

V roce 1985 byla zřízena první národní ředitelství, aby jednala jako velvyslanci skupiny ve Španělsku, Itálii, Německu, Brazílii a Japonsku.

V roce 1987 se společnost Valeo zcela zaměřila na svou hlavní činnost a začala se zbavovat podniků, jejichž výrobní program nekorespondoval s automobilovým průmyslem, a nestrategických podniků.

Skupina získala společnost Neiman a zahájila svou činnost v oblasti bezpečnostních systémů.

V roce 1988 otevřela společnost Valeo své první závody v Jižní Koreji a Turecku.

 

1990 – 2000: Nejvyšší standardy na každé úrovni

histoire_5Během devadesátých let se provozní dokonalost stala hlavní prioritou a společnost Valeo představila svůj systém „5 os“, který by měl zajišťovat spokojenost zákazníků díky špičkové kvalitě.

Výzkumné a vývojové operace se rozšířily a v roce 1992 bylo v Créteil (oblast Paříže) otevřeno centrum výzkumu a vývoje zaměřené na elektroniku, zatímco v Bobigny (oblast Paříže) bylo otevřeno jiné, zaměřené na světla.

Mezinárodní expanze pokračovala. Společnost Valeo otevřela svá zastoupení v Číně (1994), Polsku, České republice (1995) a v Indii (1997).

V roce 1998 získala skupina firmu ITT Industries, stejně jako automobilové aktivity společnosti Labinal v oblasti elektrických systémů. Tyto akvizice umožnily společnosti Valeo stát se globálním hráčem na poli elektrických a elektronických systémů.

 

2000 – 2009: Technologické inovace

histoire_6Na začátku roku 2000 zahájila společnost Valeo své programy, aby svým zákazníkům představila inovace.

Skupina se stala světovým lídrem v systémech parkovací asistence pomocí ultrazvukových senzorů.

V roce 2004 skupina otevřela své první centrum výzkumu a vývoje věnované osvětlení v Číně (Wuhan). Společnost Valeo byla první, kdo na trh uvedl technologii stop-start.

V roce 2005 společnost Valeo získala divizi elektroniky motorů společnosti Johnson Controls a umožnila tak skupině posílit své aktivity zaměřené na čistší, efektivnější a úspornější vozidla.

 

Od roku 2009: Odpovědný růst

histoire_7Strategie skupiny tkví ve dvou zaměřeních: snížení emisí CO₂ a rozvoj v zemích s vysokým tempem růstu.

Společnost Valeo je uznávána za své inovativní technologie, zejména ale za ty, které snižují emise CO₂ a snaží se je zpřístupnit co nejvíce lidem.
V roce 2011 získala společnost Valeo japonského automobilového dodavatele Niles, a tím se stala světovým lídrem v oblasti ovládacích prvků interiéru.

 

2013: Valeo slaví devadesátku!

histoire_8-90ansVýhled růstu skupiny je vynikající a její klíčové cíle se od roku 1923 nezměnily: úzce spolupracovat s automobilkami a motoristy, aby vozidla byla čistější, bezpečnější a efektivnější.

 

Od roku 2014: Nová identita v podobě technologické společnosti

history9“Mým snem je přeměnit Valeo na opravdu velký start-up. A v této transformaci musíme přivést naše lidi na palubu.”
Jacques Aschenbroich

Růst prodeje společnosti Valeo překonal růst celosvětové automobilové výroby a objednávky dosáhly rekordních úrovní, přičemž více než třetina zahrnovala inovace. Ve světle tohoto úspěchu byla v roce 2015 uvedena společnost Valeo v seznamu Thomson Reuters jako “Top Global Innovator 2015” .

Její inovační strategie je podpořena výzkumnými a technologickými partnerstvími, jako je Safran, akvizicemi jako Peiker a Spheros, investicemi do start-up technologií, investicemi do fondů rizikového kapitálu i do společných podniků.

V roce 2014 se společnost Valeo vrátila do prestižního indexu CAC 40 na burze Euronext Paris.