Valeo

Welcome to the Valeo Group

Please select your country

map
Scroll to see the Czech Republic website

Studenti na evropském finále EBEC zkonstruovali techniku pro vývoj samořídících aut

Inovace, produkty a technologie | #Otevřená inovace

Valeo v České republice se stalo jedním z hlavních partnerů evropského finále studentské soutěže EBEC. Ta byla organizována evropským sdružením studentů technologií (Board of European Students of Technology).

Letos, od 1. do 7. srpna se právě závěr této soutěže odehrál na půdě Vysokého učení technického v Brně.

Úkol pro studenty měl kořeny ve skutečné vývojářské výzvě týkající se autonomních aut. Studenti měli navrhnout konstrukci, která by držela testovací nástroj zvaný LiDAR. Návrh měl být snadno přenosný a nastavitelný na střechu auta jakýchkoliv rozměrů. Nosič měl být mechanicky odolný vůči silám, který se vytvoří při nejvyšším možném zrychlení moderních aut (1.5G na všech třech osách) a který vyvine auto při rychlosti do 160 km/h. Další podmínku soutěžního úkolu tým splnil, pokud konstrukci na auto připevnil v maximálním počtu dvou lidí. Studenti museli také dohlédnout na to, že nosič nezakrývá a neovlivňuje zorné pole LiDAR senzoru.

Studenti z 15 zemí Evropy se v týmech o čtyřech lidech snažili během dvou dní přijít s konkrétním řešením. V první fázi museli připravit a dodat 3D model a následně v simulaci otestovat právě i odolnost konstrukce. Účastníci pak měli vytvořit opravdový model z materiálu, který měli k dispozici v takzvaném „obchodě“. Využití materiálu bylo limitováno a stalo se i jedním z hodnotících prvků soutěže. Pravidla donutila studenty ochutnat každodenní chleba automotive vývojářů, kteří čelí tlaku na co nejnižší výrobní náklady při zachování nejvyšší funkčnost navrhovaných systémů.

Na konci druhého dne museli účastníci prezentovat svá řešení před porotou složenou z inženýrů z pražského R&D centra Valeo. To doprovázela i praktická část, kde museli v daném časovém limitu nainstalovat své prototypy na dvě speciálně připravené střechy rozdílných velikostí. Každý prototyp se podrobil zkoušce porotců, kteří kontrolovali, jestli je dostatečně vysoký, aby neblokoval paprsky z LiDARu, zároveň však dostatečně nízký, aby odolal odporu vzduchu při vysokých rychlostech.

První místo z této části soutěže si odvezl tým pražské ČVUT s názvem „Central“. Druzí se umístili studenti z Polska, kteří přijeli z Gdaňské technické univerzity. Třetí místo obsadili Rumuni z Technické univerzity Cluj-Napoca.

Zde je k nahlédnutí záznam prezentací a studentských prototypů.

Finále studentské soutěže EBEC

01:44

EBEC je soutěž inženýrů v Evropě pořádána studenty pro studenty. Tento projekt je veden Evropským sdružením studentů technologií (Board of European Students of Technology). Týmy se skládají ze čtyř studentů jakéhokoliv technického oboru, kteří se pokouší vyřešit tři kategorie výzev připravené BESTem. Tým, který v součtu všech výsledků získá prvenství, obdrží titul „BEST inženýři Evropy“ (BEST Engineers of Europe). Projekt EBEC každoročně začíná na úrovni místních kol, přechází na národní a regionální kola a vrcholí začátkem srpna evropským finále.