Valeo

Welcome to the Valeo Group

Please select your country

map
Scroll to see the Czech Republic website

Studentská Formule s Valeo zastoupením

Skupina Valeo | #Otevřená inovace

Valeo se zúčastnilo Studentské Formule v Mostě. Experti na software, hardware, mechaniku a testování se stali na den hodnotícími komisaři a nasáli mladou energii daleko od svých pracovních stolů.

Od 2. do 5. srpna proběhl další ročník závodů studentské formule a Valeo zástupci byli opět přitom. Valeo se prezentovalo jak na „bojišti“, tak na „cvičišti“. Sedm vývojářů z různých oddělení mělo za úkol ohodnotit stavbu soutěžních formulí. Práce studentů se v mnohém velmi podobala té jejich vývojářské prací: soutěžící museli umět vysvětlit své technické pohnutky týkající se konstrukce, mechanického designu, či výběru komponent. Mezi týmy byly velké rozdíly dané jejich zkušenostmi, rozpočtem i přístupem k technologiím. Valeo podporuje tři týmy, dva z ČVUT (fakulta strojní a elektrotechnická) a jeden ze Západočeské Univerzity v Plzni, mimo jiné i poradenstvím v oblasti senzorových technologií a poskytnutím své testovací dráhy v Milovicích pro testování před závodní sezónou.

Vozy byly rozděleny do dvou kategorií podle způsobu pohonu: klasické spalovací a elektromotory.

První se hodnotil přístup studentů ke konstrukci, tato část se nazývá „statická“ a jedná se jak o technický popis a vysvětlení stavby formule, tak i například Rain test, kde se testovala odolnost formule vůči vodě.

Právě Rain test se nacházel hned za pomyslnými zdmi Valeo stanu, kde se mimo jiné ukazovaly technologie vyvíjené v pražském R&D centru. Laserové, ultrazvukové, kamerové či radarové senzory pro autonomní auta zaujaly soutěžící mladé technické naděje. Každý, kdo se nenechal odradit deštěm či přílišným vedrem se na odborný výklad Valeo expertů na stánku rád zastavil a poslechl.

Následující den proběhl test zrychlení a soutěž o nejrychlejší „kolo“ mosteckého polygonu. Den třetí byl určen pro klasický okruhový závod všech týmů na trati. Čeští studenti statečně bojovali s obrovskou světovou konkurencí. Výsledky jsou přístupné zde.